Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Adana Truva Şampiyonluğunu İlan Etti
picture 002

2008 Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin on dördüncü turunda Servergazi'yi 5,5-4,5 yenen Adana Truva on dördüncü galibiyetini alarak 28 puana ulaştı ve en yakın rakibinin dört puan önünde olduğu için şampiyonluğunu ilan etti.

İkincilik yarışının taraflarından Manisa Doruk Koleji, Antalya Deniz Gençlik'i 8-2 yenerken, Türk Hava Yolları ise Pamukkale Üniversitesi'ni 7,5-2,5 yendi. İki kulübün de puanları 24; fakat masa puanları arasındaki Manisa Doruk Koleji'nin lehine olan 1,5'tan 2'ye yükseldi. İki kulübün de kazanması halinde Türk Hava Yolları'nın ikinci olabilmesi için Erbakır karşısında Manisa Doruk Koleji'nin Pamukkale Üniversitesi karşısında aldığından en az 2 puan daha fazla alması gerekiyor.

Diğer haberler aşağıda yer almaktadır.



img_9540On üçüncü turda Adana Truva, kendisi gibi ligin yeni; fakat güçlü ekiplerinden Servergazi Belediye ile karşılaştı. Servergazi iyi direnmesine rağmen, şampiyonluk yolundaki Adana Truva'nın son kararlı adımı atmasını engelleyemedi ve Adana Truva 5,5-4,5 kazanarak şampiyonluğunu ilan etti.

Beşiktaş-Erbakır mücadelesinde Erbakır 5,5-4,5 kazanarak önemli bir sürprize imza attı ve Beşiktaş için Truva'ya kaybeden Servergazi'nin önünde dördüncü sıraya tek başına yükselme fırsatı kaçtı.

Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi, Selçuk Üniversitesi'ni 6,5-3,5 yendi ve 12 puana ulaştı.

Mersin Ezgi Satranç Kulübü, İSEK Aquamatch ile berabere kalmasına rağmen 7 puanda kaldı ve küme düşmesi kesinleşti. İlk iki masada Göksel, GM Atalık'ı yenerken, Duman da GM Papaiannou ile berabere kaldı. Bu önemli ve beklenmedik puan kayıpları İSEK'in 1 puan kaybetmesine neden oldu ve taraflar puanları paylaştı.

THY, Pamukale Üniversitesi'ni 7,5-2,5 yenerek 24 puana ulaştı. Birinci masada GM Gagunashvili, GM Odeev'e kaybederken diğer kayıp 16 yaş masasında Sipahioğlu'nun Yargıcı'yı yenmesiyle geldi.

THY'nin ikincilik için mücadele ettiği rakibi Doruk Koleji Antalya Deniz Gençlik'i 8-2'i yenerek THY ile arasındaki masa puanı farkını ikiye çıkardı.

img_9546Uzun yıllar İstanbul Teknik Üniversitesi ve TED Ankara Kolejliler arasında yaşanan rekabet bu sene belki de son buluyor. Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nden düşmesi kesinleşen TED Kolejliler, İTÜ'ye de 6,5-3,5 yenildi.

Tarsus Zeka, Antalya Çallıspor'u 5,5-4,5 yenerek 15 puana ulaştı ve yedinci sıraya yükseldi.

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin tamamlanmasına bir tur kala şampiyon da düşen takımlar da belli oldu. Mersin Ezgi, Antalya Deniz Gençlik, TED Ankara Kolejliler ve Selçuk Üniversitesi gelecek yıl Türkiye Kulüpler Şampiyonası'nda mücadele edecek.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008