Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


On Üçüncü Tur: Adana Truva Korku Tünelinden Geçti
img_9469
On üçüncü turda bütün maçlarını kazanan Adana Truva, İTÜ karşısında neredeyse ilk yenilgisini alıyordu. İTÜ büyük bir fırsat kaçırdı ve Adana Truva on üçüncü maçını da zor da olsa 5,5-4,5 kazandı. Türk Hava Yolları, Antalya Deniz Gençlik'i 9-1 yenerken, Manisa Doruk Koleji ise TED Ankara Kolejliler'i 7,5-2,5 yendi. Bu sonuçların ardından 26 puanlı Adana Truva, yarım puanla şampiyonluğunu ilan etme fırsatını kaçırırken, ikinciliği 22 puanla paylaşan Doruk Koleji ve Türk Hava Yolları arasındaki masa puanı farkı 1,5'a indi.

Günün bir diğer önemli sonucu da İSEK Aquamatch'in Servergazi'yi 6,5-3,5 yenmesi oldu. Bu turda Selçuk Üniversitesi, Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'ne veda eden ilk kulüp oldu.


Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde On Üçüncü Tur


img_0787

Şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj yakalayan Adana kulübü, İTÜ karşısında adeta bir korku tünelinden geçti. Bir ara konumların gidişine göre maçı kaybetme noktasına gelen Adana Truva, daha sonra maçı çevirmeyi başardı. Bir ara konumlardan beklenen sonuçlara göre maçı kaybetmesi beklenen Truva birinci masada FM Selim Çıtak'ın GM Eltaj Safarli karşısındaki önemli galibiyetine rağmen dördüncü masada Gür'ün bir ara iki piyon öne geçtiği maçta Gücin ile berabere kalmasıyla maç 5,5-4,5 Truva ekibi lehine sona erdi.


img_0779

Günün diğer maçların arasındaki bir başka önemli mücadelede ise İSEK Aquamatch, Servergazi Belediyespor'u 6,5-3,5 yendi. Servergazi bu mağlubiyetle ilk üçe girme umutlarını büyük ölçüde yitirirken, öğleden sonra da Truva ile karşılaştığı için Beşiktaş'ın Servergazi'yi geride bırakma ihtimali bulunuyor.

Beşiktaş, Pamukkale Üniversitesi'ni 6,5-3,5 ile geçerek 18 puana ulaştı ve Servergazi'ye yetişti. Türk Hava Yolları, Antalya Deniz Gençlik'i 9-1 yenerek istediği farkı yakalarken, Manisa Doruk Koleji ise masa puanının önem kazandığı mücadele TED Kolejliler'e 2,5 puan kaybederek kendisiyle aynı puanda bulunan THY'nin masa puanı farkını 1,5'a indirmesini engelleyemedi. Tarsus Zeka, Denizli Erbakır karşısında 7-3 kazanarak rakibine yetişti ve masa puanı ile onları geride bırakarak yedinci sıraya yükseldi. Antalya Çallıspor, Selçuk Üniversitesi'ni 6-4 ile geçerken, Konya ekibi, Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'ne veda eden ilk ekip oldu. Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi ise Mersin Ezgi Satranç Kulübü'nü 7-3 yenerek tamamen rahatladı.

Düşme hattında puanı olmayan ve düşmesi kesinleşen Selçuk Üniversitesi'nin yanı sıra Mersin Ezgi ve TED Kolejliler'in de lige on dördüncü turda veda edecekleri kesinleşebilir. 7 puanı bulunan Antalya Deniz Gençlik de en yakın rakibi Pamukkale Üniversitesi'nin 3 puan gerisinde olduğu için işi oldukça zor görünüyor. Bununla birlikte Deniz Gençlik de son iki maçı kazanıp, Pamukkale Üniversitesi de kaybederse Deniz Gençlik ligde kalır; fakat Antalya Deniz Gençlik'in Doruk Koleji ile karşılaştığını düşünürsek işi oldukça zor görünüyor.

img_9471

 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008