Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


On İkinci Tur: Şampiyonluğa Üç Kala

img_9440Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin on ikinci turunda İSEK Aquamatch'i 7.5-2.5 Truva Satranç Kulübü ligin tamamlanmasına üç tur kala 24 puanla tek başına liderliğini sürdürdü. Türk Hava Yolları, TED Kolejliler'i 9-1 yenerken, Manisa Doruk Koleji İTÜ'yü 8,5-1,5 yendi. Böylece 20 puana ulaşan iki takımın arasındaki masa puanı üçe indi. İki takım arasındaki masa puanı yarışı son tura kadar sürebilir. Servergazi Belediyespor, Bursa Tophane'yi 6,5-3,5 yenerek 18 puana ulaşırken, Beşiktaş da Antalya Deniz Gençlik'i 7,5-2,5 yenerek 16 puana ulaştı.

Detaylar haberin devamında yer almaktadır.


On İkinci Tur: Şampiyonluğa Üç Kala

img_0754

Türk Hava Yolları, TED Ankara Kolejliler maçını zorlanmadan 9-1 kazandı ve puanını 20'ye yükseltti. Aynı rahatlığın bu turda IM Erdoğdu için geçerli olduğunu pek söyeyemeyeceğiz. Milli Takımlar Menajeri FM Solakoğlu karşısında ecel terleri döken uluslararası usta, inanılmaz bir parti kazandı. Son konumda iki piyon kaleye karşı kale oyunsonunda saldıran tarafın kalesi düştü. Birisi için çok talihsiz bir kayıp, öteki için oldukça talihli bir kazanç....Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda da parti benzer bir şekilde cereyan etmiş, IM Erdoğdu kalesini kudurtarak berabere yapmayı başarmıştı. "Hiçbir parti terk ederek kazanılmaz" özdeyişinin anlamını bu durumdan daha iyi ne anlatabilir ki?
img_9371

Rybka mı Fritz mi? IM Atakişi ve GM Mamedov'un aralarındaki oynadıkları partiyi geç de olsa analiz ettikleri sırada yaptıkları hararetli tartışmanın konusu, hangi bilgisayarın daha kuvvetli olduğuydu....Hemen belirtelim...Analize FM Çıtak da destek katılıyor.

Denizli Erbakır, Selçuk Üniversitesi'ni 6,5-3,5 yenerek 13 puana ulaştı ve geçtiğimiz yılki performansı kadar başarılı olmasa da az çok beklenen performansını yakaladı. Selçuk Üniversitesi ise lige veda turlarını atmaya hazırlanıyor gibi görünüyor. İyi bir kadro kuran Selçuk Ünviersitesi'nin lige bu kadroyla çıkamaması büyük talihsizlik...
img_9421

FM Selim Gürcan, Satranç Okulu'nun sahibi, kurucusu ve editörü, Bursa Tophane'ye 1,5/2 skoruyla âdeta taze kuvvet oldu. Arka planda ise Ervin Özkan ve İlkay Koç görülüyor.

Servergazi Belediye, Bursa Tophane'yi 6,5-3,5 yenerek dokuzuncu galibiyetini aldı ve 18 puana ulaştı.

Düşme hattını şekillendirecek karşılaşmalardan birisi olan Mersin Ezgi-Antalya Çallıspor mücadelesinde Çallıspor 5,5-4,5 kazanarak rakibini ateşe attı. Üç maç sona kaldı;fakat Antalya Çallıspor kazanarak düşme hattından iyice uzaklaştı ve rahat bir nefes aldı.

Artık ligde ne iddiası bulunan ne de düşme tehlikesi yaşayan iki takımın mücadelesinde Tarsus Zeka, Pamukkale Üniversitesi'ne karşı 6-4 kazandı ve 11 puana ulaştı. Büyükustaların mücadelesinde hem GM Solak hem de GM Abbasov kazanınca büyük avantaj elde eden Tarsus kulübü, böylece galibiyete uzandı.

Beşiktaş, Antalya Deniz Gençlik Spor Kulübü'nü 7,5-2,5 yenerek, Antalya ekibini ateşe atarken kendisi de 16 puana ulaştı ve beşinci sıradaki yerini sağlamlaştırdı.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008