Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


On Birinci Tur: Adana Truva'dan Şampiyonluk Hamlesi

img_0596On birinci turda sezonun şampiyonun belirlenmesi açısından büyükl önem taşıyan Manisa Doruk Koleji-Adana Truva karşılaşması oynandı. Maçta gülen taraf 6-4 ile Adana Truva Satranç Kulübü oldu. Adana ekibi, en yakın rakibi Manisa Doruk Koleji'nin 4 puan önüne geçerek ilk şampiyonluğuna ulaşma yolunda büyük avantaj sağladı. Truva açısından bir başka önemli maç on ikinci turdaki İSEK Aquamatch karşılaşması. On birinci turun bir başka heyecanlı mücadelesinde THY, İTÜ'yü zor da olsa 5,5-4,5 yendi ve Manisa Doruk'a yetişerek 18 puana ulaştı. İki takım arasındaki masa puanı farkı ise sadece 3,5. Yani, kalan turlarda büyük bir ikincilik ve dolayısıyla Avrupa Kulüpler Kupası vizesi mücadelesi yaşanabilir. Servergazi de Antalya Çallıspor'u 7,5-2,5 yenerek 16 puana ulaştı ve rakiplerinin tökezlemesi halinda ikincilik mücadelesine onlar da katılabilirler. Kümede kalma mücadelesi veren TED Kolejliler Servergazi galibiyetinden sonra Beşiktaş karşısında da beraberliğe yaklaştı; fakat siyah-beyazlı ekip ayakta kalan taraf oldu.

Şampiyonluk düğümünün büyük ölçüde çözüldüğü Doruk Koleji-Adana Truva ve çekişmeli THY-İTÜ mücadelesi ile diğer bütün karşılaşmaların detaylı haberleri aşağıda yer almaktadır.
img_0589 


Uzun süredir beklenen ve final havasında geçmesi beklenen Manisa Doruk Koleji-Adana Truva Satranç Kulübü karşılaşması oynandı ve Adana ekibi 6-4 kazanarak rakibiyle arasındaki puan farkını dörde yükseltti. Karşılaşmada üst masalarda büyükustalar çabuk berabere yaparken, üçüncü masada yine erken biten maçta IM Haznedaroğlu, IM Erturan'ı yendi. Dördüncü masada IM Esen-FM Seçer'i yendi. Bayan masa berabere biterken, Atakan Şirin ve Büşra Arığ'ın WIM Betül Cemre Yıldız ve Pınar Karayaylalı karşısındaki galibiyetleri Manisa kulübünü yenilgiden kurtarmaya yetmedi; çünkü alt masalarda 16 yaş grubunun iki yıldızının mücadelesinde Mustafa Yılmaz, Burak Fırat'ı yenerken; Selen Sop da Işıl Diril2i yenerek Adana ekibini galibiyete taşıdılar.img_0596 

Manisa Doruk Koleji-Adana Truva karşılaşmasında ilk masalar erken biterken, skor avantajını çabuk yakalayan Truva'nın maçları devam eden sporcuları da üstün konumları değerlendirdiler ve şampiyonluğun kapısını ardına beraber açtılar.
img_0622

Maçtan sonra IM'ler Erturan ve Haznedaroğlu salonun girişinde körleme analiz yaparken

img_0601

img_0636
...Ve maç bitiyor...Takımın kaptanlarından IM Barış Esen şampiyonluk yolundaki bu önemli galibiyeti resmileştiriyor.

img_0642

Günün bir diğer çekişmeli karşılaşması THY-İTÜ maçıydı. THY için bu maçın önemi, kazanması halinde dün yendikleri Doruk Koleji'ne yetişecek olmalarıydı. Karşılarında ise yabancısız; fakat güçlü İTÜ vardı ve Türk Hava Yolları karşılaşmada çok zorlandı.

img_0651

Son dört masaya girerken 4-2 önde olan taraf THY idi. IM Emre Can ve FM Hakan Erdoğan berabere yapınca skor 4,5-2,5'a geldi.

img_0653img_0657

Son kalan üç maçtan ilk biten WGM Salome-WIM Topel karşılaşmasıydı. WIM Topel, üstün konumu değerlendirerek güçlü rakibini yenmeyi başardı ve farkı bire indirerek İTÜ'yü umutlandırdı. 

img_0677
Kalan maçların gidişi THY'lileri endişelendirirken, İTÜ'lüleri ise umutlandırıyordu. Resimde objektife yüzü dönük olan Güner, Kılıçaslan karşısında iki piyon fazla kale finali oynuyordu. IM Erdoğdu, Kınsız karşısında kazanç konumda olmasına rağmen takımın İTÜ mezunu oyuncularından Kınsız karşı oyun bulmayı başarmıştı. Kısa bir süre sonra Güner kazanınca skor bir anda 4,5-4,5'a geldi.

img_0691 img_0702 

Masanın sona kalan karşılaşması IM Erdoğdu ve Kınsız arasındaydı. Kınsız, zorluklar çıkardıysa da IM Erdoğdu sonunda kazanmayı başardı ve bu kez THY adına maçı kazandıran isim oldu. Sağ tarafta iki sporcu notasyon kağıtlarını imzalıyorlar.
img_0703
Maçtan sonra ise hemen analizler başladı. Arka planda THY'li sporcularından bir kısmı sevinirken, GM Gagunashvili, konumun berabere olduğunu düşündüğünü ifade ediyor. THY'li IM Emre Can da konumu dikkatle inceleyenlerdendi...

img_0707
Zor da olsa galip gelmek güzel...THY'de yüzler gülüyor ve henüz maçın havasından henüz çıkmayan IM Erdoğdu'yu kutluyorlar.

img_0647TED Kolejliler, Beşiktaş karşısında son iki masaya iki farkla yenik girdi; fakat eline ufak bir şans geçti; çünkü birinci masada arka planda skoru görmeye çalışan IM Atakişi, zor bir durumu savunuyordu. Öte yandan da 16 yaş altında Birgelir ve Nurlu'nun mücadelesi sürüyordu.


 

img_0643Birinci masada FM Karadeniz kazanç bulmaya çalışıyordu; fakat IM Atakişi'nin dakik savunması karşısında en sonunda sürekli şaha razı oldu. Her ne kadar maçtan sonra FM Karadeniz etüdvari bir kazanç fikri bulduysa da; hem siyahın iyi savunması hem de kazanç fikrini ağır zaman sıkışmasında bulmanın zorluğu beyazın partiyi kazanmasını engelledi.
img_0663
Maçtan sonra eski takım arkadaşının partisini ilgiyle izleyen IM Arduman da analize katılıyor.

img_0676
Takımın kaptanı Ali İpek, ise hem yaklaşıp kaçırdıkları puana hem de TED Kolejliler'den
hızla uzaklaşmakta olan ligde kalma trenine bakıyordu...

img_0599


Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi, İSEK Aquamatch'i 7-3 gibi bir sonuçla yenerek düşme hattından iyice uzaklaştı. Tophane, bir galibiyet daha alırsa iyice rahatlayacak. IM Karakehajov'un GM Banikas'ı ve FM Selim Gürcan'ın da FM Tolga Demirel'i yenmesi Tophane için üst masalarda kazanılan önemli puanlardı. Genç masalarda sağlanan üstünlük de Bursa ekibini çok önemli bir galibiyete taşıdı.

Pamukkale Üniversitesi, zor da olsa Selçuk Üniversitesi'ni 6-4 ile geçerken Denizli Erbakır da çıkışını, Mersin Ezgi Satranç Kulübü'nü 7,5-2,5 yenerek sürdürdü. Son dört maçta üç galibiyet bir beraberlik alan Denizli ekibi sıralamada daha yükseklerde yer almayı hedefliyor.

Ligde ilk üç mücadelesi veren Servergazi Belediye ise, Antalya Çallıspor'u 7-3 yenerek 16 puana ulaştı.

Düşme hattını yakında ilgilendiren maçta Tarsus Zeka, Antalya Deniz Gençlik'i 7,5-2,5 yenerek rahat bir nefes aldı.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008