Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Salladılar; Ama Yıkamadılar
picture 017picture 011
Dokuzuncu turda ligin bütün maçları kazanan iki kulübü Adana Truva Satranç Kulübü ve Manisa Doruk Koleji'ni zorlu rakipler bekliyordu. Truva, THY ile karşılaşacaktı ve THY'nin alacağı bir galibiyet her şeyi değiştirebilirdi. Öte yanda, Manisa Doruk Koleji de Beşiktaş ile karşılaşıyordu. İki maçta da son kalan masayı iki tarafın sporcuları ve yöneticileri nefeslerini tutarak izlediler. İki maçta da liderler (Truva ve Manisa Doruk Koleji) 5,5-4,5'la da olsa güçlü rakiplerini geçerken zirvede artık tam anlamıyla baş başa kaldılar. İki maçın son anlarında yaşananlar ve diğer maçların detayları haberin devamında yer almaktadır.


 

picture 001
THY-Adana Truva, THY'nin iddiasını sürdürmesi açısından çok önemli bir maçtı. Truva kağıt üzerinde biraz daha güçlü görünse de çok çekişmeli bir maç olacağı kesindi ve gerçekten de öyle oldu. Birinci masada GM'ler Gagunashvili ve Hüseynov berabere yaparlarken, üçüncü ve dördüncü masada IM Erdoğdu-IM Haznedaroğlu ile IM Kılıçaslan-IM Esen mücadeleleri de berebere sonuçlandı. İkinci masada ise GM Seferli, IM Can'a karşı kazandı. Yukarıdaki resimde ise kalan son üç maç görülüyor...Ertan ve WIM Yıldız; Karayaylalı ve WGM Muzychuk; son olarak da Yargıcı ve Çoban...
picture 017
WGM Muzychuk, rakibi karşısında kazanarak farkı bire indirirken, Ertan ve WIM Yıldız berabere yapıyorlar. Böylece kalan maçın düğümünü Yargıcı-Çoban mücadelesinin (16 Yaş Gene) çözeceği anlaşıldı. Konum ölü berabereydi; fakat THY'li genç oyuncunun takımı için konumu zorlamaktan başka çaresi yoktu. Ayrıca konum fazla zorlanırsa siyahın kazanma ihtimalinin daha fazla olacağı türden bir konumdu...
picture 018

Mücadele uzadıkça uzuyor, THY'nin ve Truva'nın ünlü oyuncuları nefeslerini tutmuş izliyorlar...Truvalılar partinin berabere olmasını, THY'liler ise rakiplerinin bir hata yapmasını bekliyorlar...Belki de Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde şampiyonluğun kaderi 16 yaşındaki iki satranççının ellerinde...Üç kez hamle tekrarı oluyor; fakat Truva'lı genç oyuncu beraberliği yanlış şekilde istediği için Başhakem Tayfun Haznedaroğlu da maçı devam ettiriyor.

Daha sonra THY'li sporcu beraberliğe razı oluyor, notasyon kağıtları imzalanırken Truva'lı sporcular hem galibiyeti kutluyor hem de Çoban'a ne yapması gerektiğini açıklıyorlar. Başhakem Tayfun Haznedaroğlu da sonuçları alıyor ve aynı şekilde sporculara 3 hamle tekrarı veya konum tekrarı olduğunda nasıl berabere istemeleri gerektiğini anlatıyor.
picture 025

Adana Truva bir yandan  maçı kazanıp şampiyonluk düğümünü çözmesi beklenen Truva-Doruk Koleji maçına kadar kayıpsız gitme yolunda bir adım daha atarken, diğer yandan bir diğer önemli rakibi THY'yi de şampiyonluk potasının dışında tutmayı başarıyor.

Günün ilk üçü belirlemede önem taşıyan bir diğer heyecanlı mücadelesinde Doruk Koleji, zor da olsa Beşiktaş'ı 5,5-4,5 yendi.
 
Müthiş heyecana sahne olan maçta son iki masa kaldığında Doruk Koleji bir puan gerideydi. GM Mamedov-IM Atakişi ve FM Seçer-Yaramış mücadelelerinden beklenecek sonuç ise maçın 5-5 berabere bitmesiydi.
 
GM Mamedov,önce kayıp sonra berabere olan konumu kazanınca skor 4,5-4,5'a geldi ve kalan maç da tahtada bir kale oyunsonu vardı. İstanbul Şampiyonluğu bulunan Yaramış, berabere olan kale piyona kale oyunsonunda doğru hamleleri yapıyordu ve beklenen sonuç maçın berabere bitmesiydi; ancak zaman sıkışmasında yapılan bir hata, tahtadaki konumun, masadaki sonucun ve maçın skorunun Beşiktaş adına talihsiz bir şekilde değişmesine neden oldu.  Dramatik kale oyunsonunda FM Seçer, rakibinin yaptığı hatayı değerlendirdi ve kale piyona kale oyunsonlarında iyi bilinen köprü manevrasını da yaparak partiyi kazandı ve takımına maçı kazandırdı.
picture 005

Son iki masa kaldığında iki takımın oyuncuları ve diğer birçok seyirci nefeslerini tutmaya başladı...

picture 029

GM Mamedov, zorlu mücadelenin sonunda kazanınca her masada bulunan skorboard asa hakemi tarafından güncellendi. Şimdi skor 4,5-4,5...


picture 026
Doruk Koleji'nin sporcularının ve yöneticileinin çoğunlukta olduğu bir seyirci topluluğu...Beşiktaşlılar hamle yapıldıkça konuma bakarak ise onların arkasında hep beraber maçın sonucunu bekliyorlardı...

picture 031
Maçın sonunda kaçan beraberlikten dolayı Beşiktaşlılar kahrolurken, ölüp ölüp dirilen Manisa Doruk Koleji kafilesi ise FM Seçer'i tebrik ediyor.

picture 033

Ve maçın sonucu...:5-5-4,5 kazanan Manisa Doruk Koleji yoluna puan kaybetmeden devam ediyor.Şampiyonluk ve ilk üçü ilgilendiren maçların yanında iki orta sıra takımının mücadelesinde de büyük heyecan vardı ve iki masa da kalan son masalar maçların sonucunu belirledi.

picture 014
Turun son saatinde heyecanla izlenen bir diğer maç da Tarsus-Zeka İTÜ maçındaki bayan masasındaydı. 2007 Türkiye Şampiyonu WIM Zehra Topel, güçlü Gürcü IM Ana Matnadze karşısında maçın son anlarında beraberliğe ulaşmaya çalışıyordu ve başararak takımına bir puanı getirdi.

picture 032

WIM Topel'in partiyi berabere yapmasıyla İTÜ ve Tarsus Zeka 5-5 berabere kalıyorlar.


100_1003
Bir başka çekişmeli maçta Bursa Tophane, Antalya Çallıspor'u 5,5-4,5 yenerek orta ve alt sıraları yakında ilgilendiren maçta gülen taraf oldu. Bursa Tophane bu galibiyetle 6 puana ulaşırken, Antalya Çallıspor ise 7 puanda kaldı. Birinci masada oynayan GM Vasil Spasov'un galibiyeti hiç şüphesiz Tophane'yi galibiyete taşıyan en önemli etmenlerden birisi oldu.

Ligde kalma yolunda bir başka önemli maç da Mersin Ezgi ve Antalya Deniz Gençlik arasnıda oynandı. Sabah TED Kolejliler karşısında hayati bir galibiyet alan Mersin kulübü bu kez de Antalya Deniz Gençlik'i 5,5-4,5 yenerek 6 puana ulaştı ve mücadelesini sürdürdü.

TED Kolejliler, ligde henüz puanı bulunmayan Selçuk Üniversitesi'ni 7,5-2,5 yenerek 6 puana ulaştılar.

İki Denizli kulübünün mücadelesinde Servergazi, Pamukkale Üniversitesi'ni 6,5-3,5 yenerek yoluna devam etti ve 14 puana ulaştı. THY'nin de yenilmesiyle masa puanlarında önde bulunan Servergazi bu sonuçla üçüncülüğe yerleşmiş oldu.

Denizli Erbakır ve İSEK Aquamatch 5-5 berabere kaldılar. İSEK Aquamatch 11 puana ulaşarak eş puanla beşinci sıraya yerleşirken, Denizli Erbakır 7 puanla sekizinci sıraya ulaştı.

Dokuzuncu tur sonunda ligin zirvesinde bir değişiklik olmadı ve Truva Satranç Spor Kulübü ile Doruk Koleji 18 puanla liderliklerini sürdürdüler. Masa puanı 69 olan Truva 62 puan toplayan Doruk Koleji'ne karşı avantajlı konumda. Manisa Doruk Koleji'ne beraberlik de yetmeyebilir, o yüzden Manisa ekibin şampiyonluğa taşıyacak tek sonuç Truva'yı yenmek olacaktır. Tabii ki iki kulüp de diğer maçlarda puan kaybetmezlerse...

Ligin zirvesinde bulunan Adana Truva ve Doruk Koleji'ni 14 puanı bulunan Servergazi ve THY izliyorlar.

Adana Truva bugün Tophane ile karşılaşıyor. THY ise ilk ikiye girebilmek için artık son şansını Doruk Koleji karşısında deneyecek. Servergazi ise adeta geçtiğimiz sezonki performansına bakarak yerini aldığını söyleyebileceğimiz bir diğer Denizli ekibi Erbakır ile karşılaşıyor.

11 puanı bulunan ekipler İTÜ ve Beşiktaş da bugün karşı karşıya gelecek. Bakalım Kara kartallar, dün aldıkları kritik mağlubiyetin yaralarını İTÜ karşısında sarabilecekler mi? 
img_9287

IM Emre Can ve  IM Kıvanç Haznedaroğlu, Eczacıbaşı ve THY'de beraber oynayan büyükusta normları bulunan uluslararası ustalarımız artık rakip takımlarda hamle yapıyorlar...

img_9309

IM Haznedaroğlu ve IM Erdoğdu berabere biten partilerini analiz ediyorlar. Manisa Doruk Koleji'nden Burak Fırat ise onları izliyor. Yan masada da ise FM Çıtak takım arkadaşlarından Berç Deruni ile oynadığı partiyi analiz ediyor.

img_9312

GM Hrisos Banikas esprili ve renkli yorumlarıyla analiz odasının en sevilen misafirlerinden birisi...Erbakır'dan rakibi Mehmet Metin ile partisini analiz ediyor, onları takım arkadaşları FM Can Yurtseven ve İbrahim Günaydın izliyorlar.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008