Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü

 

  

 

TED ANKARA KOLEJLİLER SPOR KULÜBÜ


Kuruluş Yılı: 1994

Tarihçe ve Başarılar:

2004 1.Lig Üçüncülük
2003 1.Lig İkinciliği
2002 1. Lig Şampiyonluğu
2001 1.Lig İkinciliği
2000 1.Lig Şampiyonluğu
1999 1.Lig İkinciliği
1998 1.Lig İkinciliği
1997 1.Lig Üçüncülüğü
1996 1.Lig Şampiyonluğu

TED Kolejliler Türkiye’deki satranç liglerinde kurulduğundan bu yana birinci ligde yer alan tek takım olma özelliğini taşımaktadır. Birinci ligdeki en köklü ve en başarılı kulübü olan TED Kolejliler’in üç şampiyonluğu , dört ikinciliği, iki üçüncülüğü bulunuyor. Ayrıca Avrupa Kulüpler Kupası'na dört kez (1997,1999,2003,2004) katılmıştır.

Türk Eğitim Derneği bünyesindeki satranç faaliyetleri, ilk olarak 1990 yılında TED Satranç Eğitim Merkezi adlı lokaliyle başlasa da spor kulübünün liglere katılarak satranç branşı açma kararı 1994 yılında alınmıştır. Ligin ilk yıllarında o zamanın kadrolarına göre bir yıldızlar topluluğu olan TED Kolejliler, son yıllarda artan maliyetlerle birlikte artık şampiyonluğa oynayacak kadrolar kurmuyor.

Liglerde istikrarın sembolü olan TED Kolejliler, genç yıldızların görücüye çıktığı bir kulüp haline geldi. Kübra Öztürk, Mustafa Yılmaz, Burcu Şaşmazel gibi oyuncuların yer aldığı kulübün tek yabancı oyuncusu da Bayan Milli Takımı’nın da antrenörlüğünü yapan Adrian Mikhalchishin. Ayrıca Suat Soylu ve Emre Karadeniz gibi güçlü Türk oyuncular da kadroda yer almaktadır.

Takımdan bu sene müthiş bir çıkış yakalayan Mustafa Yılmaz(Truva); takımın en deneyimli oyuncularından, 6 kez Türkiye Şampiyonluğu bulunan Can Arduman (Servergazi) ve Burcu Şaşmazel(BJK) ayrıldılar. Takıma yeni katılan isimlerin en kariyerlisi ise, 1990’lı yıllarda aktif olduğu dönemde Türkiye'nin güçlü bayan satranççıları arasında olan Yıldız Solak (Çavuşoğlu).

TED Ankara Kolejliler’in son yıllarda kağıt üzerinde ligde kalmakta zorlanacağı düşünülse de rakiplerine zaman zaman tatsız sürprizler de yaptı. Geçtiğimiz yıl lige şampiyonluk adaylarından THY ile berabere kalarak başlayan TED, geçtiğimiz yıl beklentilerin biraz üzerine çıkarak yedinci olmuştu. Takımın kadrosu kayıplar verdiyse de bu yıl da neden böyle sürprizler olmasın?Kulüp Yöneticisi: Ali Kavaklıoğlu


Kaptan:
Ali İpek


İletişim:
 

Adres: SÖĞÜTÖZÜ CAD. NO:43 BLOK:3 SÖĞÜTÖZÜ ANKARA

Tel: 0312 435 36 57 Faks: 0312 2200366  


E-Posta:
This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it
 

Web: http://www.tedkolejlilersk.org.tr/new/home.html

Fotoğraflar


Kadro:

K: Kaptan U:Unvan 16 Yaş Bn.: 16 Yaş Bayan 14 Yaş Bn.:14 Yaş Bayan G: Genç Bn:Bayan ELO: Uluslararası reyting(kuvvet derecesi) UKD: Ulusal Kuvvet Derecesi

TED Kolejliler İş Bankası Satranç Ligi'nde Ne Yaptı?


 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008