Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Manisa Doruk Koleji Spor Kulübü

MANİSA DORUK KOLEJİ SATRANÇ KULÜBÜ

Kuruluş Yılı: 2005


Tarihçe ve Başarılar:

2006 Türkiye Kulüpler Kupası Şampiyonluğu

Türkiye İş Bankası'nın bir başka okul takımı olan (okul 1993'te kuruldu) Manisa Doruk Koleji satranca spor etkinlikleri içinde büyük önem vermektedir. İnternet sitesindeki tanıtım resimlerinde satranç oynayan miniklere bol bol yer veren kolej, hem okullararası yarışmalarda iddialı hem de Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde iddialı görünüyor. Türkiye'nin satranç coğrafyasında önemli yeri olan Manisa'nın birinci ligde birkaç temsilcisi oldu; fakat bu kulüplerin en yenisi Manisa Doruk Koleji. Doruk Koleji'nin bir satranç sınıfı olması şaşırtıcı sayılmaz.

2005 yılında kurulan Manisa Doruk Koleji Satranç Kulübü, 2006 yılında çok güçlü bir kadroyla Türkiye Kulüpler Kupası Şampiyonluğu’na ulaştıktan sonra İş Bankası Satranç Ligi’nin ilk yılında da gerek önemli Türk oyuncular (büyükusta normu bulunan uluslararası ustalarımızdan Yakup Erturan, FIDE Ustası Ata Seçer ve Engin Yaşar Işık) gerekse Azeri büyükusta Rauf Mamedov’un transferiyle Boris Savchenko’nun yanına bir büyükusta daha ekledi ve kurduğu güçlü takımla  güçlü bir takım kurdu. İlk yılında son maçta Erbakır’e yenilip beşinci tamamladıysa da ligin güçlü takımlarından birisi olduğunu gösterdi.


Ayrıca Kemer'de düzenlenen 2007 Avrupa Kulüpler Kupası'nda da yer alan Manisa Doruk Koleji 3 galibiyet, 3 mağlubiyet ve 1 beraberlik alıp kupadaki en başarılı Türk takımı olmuştu. Avrupa Kulüpler Kupası'nda sporcular ulusal liglerde oynadıkları takımlardan farklı takımlarda oynayabildikleri için (hatta ülkemize gelen yabancı oyuncuların çoğu birçok farklı ligde oynamaktadır ve Avrupa Kulüpler Kupası'nda tek bir takımı seçmektedir) Türkiye'nin genç ve başarılı milli satranççıları Barış Esen ve Selim Çıtak takviyeleriyle tamamen Türk sporculardan oluşan kadrolarını güçlendirmişlerdi.


İkinci yılında ise ilk yıldan da iddialı bir kadro kuran Manisa Doruk Koleji kadrosuna Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası’nda ve Rusya başta olmak üzere kalburüstü liglerde oynayan dünyaca ünlü bayan Uluslararası Usta Anna Ushenina’yı İş Bankası Satranç Ligi’yle tanıştırdılar. Zaten kadrolarında Tatiana Stepaiova’yı da bulunduran Manisa ekibi, ayrıca Beşiktaş’tan bu sene Türkiye Birinciliği Finalleri’ne kalan İzmirli genç yıldız Burak Fırat’ı da transfer ettiler. Atakan Şirin, Vahap Şanal, Büşra Arığ başarılı gibi genç oyuncularla kadrosunu güçlendiren Manisa Doruk Koleji yine ligin en iyileri arasında yer almayı hedefleyecektir.

 


 
Kulüp Başkanı: Tayfun Çiloğlu


Yönetici:
Zeki Diril


Kaptan:
Hulki Nalbantoğlu


İletişim:


Adres:
Yarhasanlar Mah. İbrahim Gökçen Bulvarı No: 20/1 Manisa


Tel:
 0 532 2341980 (Zeki Diril)


E-Posta:
This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it


Web:
http://www.dorukkoleji.k12.tr/default.asp


Fotoğraflar


Kadro:




K:
Kaptan U:Unvan 16 Yaş Bn.: 16 Yaş Bayan 14 Yaş Bn.:14 Yaş Bayan G: Genç Bn:Bayan ELO: Uluslararası reyting(kuvvet derecesi) UKD: Ulusal Kuvvet Derecesi


Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde Ne Yaptı?


 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008