Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Beşiktaş Jimnastik Kulübü

besiktas_logo

BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ

Kuruluş Yılı: 2005 (Satranç Şubesi)

Tarihçe ve Başarılar:

2007 İş Bankası Satranç Ligi Şampiyonluğu
2006 İş Bankası Satranç Ligi Şampiyonluğu
2005 Süper Lig Üçüncülüğü

Kariyerinde üç kez Türkiye Şampiyonluğu bulunan Umut Atakişi'nin 2004 yılında başlayan girişimleriyle ve dönemin Beşiktaş yönetiminin 2005-2006 sezonundan önce aldığı kararla satranç şubesi kurulan Beşiktaş , üç büyüklerin içinde satranç şubesi açan ilk ve tek kulüptür. Beşiktaş, ilk kez birinci liglere katıldığı 2005 yılında (doğrudan katıldı) üçüncü oldu.

İkinci yılında ise büyükustaları Mikhail Gurevich, Alexander Areschenko, Evgeniy Kuzubov ve Evgeny Miroscnichenko, milli satranççıları Umut Atakişi, Yakup Erturan ve Selim Çıtak ile Kübra Öztürk gibi genç yetenekleri birleştiren yıldızlar topluluğu kadrosuyla ilk şampiyonluğuna ulaştı. Bu şampiyonluk, camiada büyük ilgi görürken, satranç takımı İnönü Stadı'nda taraftarın huzurunda kupayla şampiyonluk turu attı.

Geçtiğimiz yıl da tek yabancısı Vugar Gashimov'un yanı sıra, Umut Atakişi ve Barış Esen önderliğindeki Türk oyuncularla ikinci kez şampiyonluğa ulaştı.

Bu yıl ilk kez yabancısız mücadele edecek Beşiktaş yinede  üst sıralarda yer alabilecek güçlü bir kadroya sahip görünüyor. Vugar Gashimov ve Barış Esen'in Adana Truva'ya, Burak Fırat'ın Manisa Doruk Koleji'e gitmesi önemli eksikler olsa da Beşiktaş'ın bu eksikleri FM Yasin Emrah Yağız (Antakya), Tutku Kahramanmaraşlı ve yaş grupları masalarının güçlü isimleri Cankut Emiroğlu(Selçuk Üni.) ve Burcu Şaşmazel (TED) ile gidermeye çalıştılar. Ayrıca eski Türkiye Gençler Şampiyonlarından Erhan Tanrıkulu, milli satranççı FM Alper Olcayöz, 2007 İstanbul Şampiyonu Hakan Yaramış,milli sporculardan Gizem Şişman ve takımın idari işleriyle de ilgilenen ikinci kaptan Hülya Pehlivanlar gibi vefakar isimler de siyah beyazlı ekibin kadrosunda yer alıyor.

Kulüp Yöneticisi: Nedim Sarsmaz

Kaptan: Umut Atakişi / Hülya Pehlivanlar

İletişim:         


Adres:

Beşiktaş Jimnastik Kulübü

Süleyman Seba Caddesi, No: 48 BJK Plaza B Blok 3. Kat

Akaretler, Beşiktaş 34357

İstanbul/TÜRKİYE

Fotoğraflar

dscf3682
Kadro:

bjkkadro

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde Ne Yaptılar?
bjktablo
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008