Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Ligin Yenilmez Armadası: Adana Truva Satranç Spor Kulübü

img_9566

On beşinci tur sonunda bütün maçlarını kazanarak 30 puan toplayan Adana Truva mutlu sona ulaşıtı. 2-3.dereceleri paylaşan Manisa Doruk Koleji ve Türk Hava Yolları 26 puan topladılar; ancak 101,5 masa puanı toplayan Manisa Doruk Koleji ikinci, 98,5 masa puanı toplayan Türk Hava Yolları üçüncü oldu.

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde son dört sırayı alan Antalya Deniz Gençlik Spor Kulübü, Mersin Ezgi Satranç Kulübü, TED Ankara Kolejliler ve Selçuk Üniversitesi lige veda ettiler ve gelecek sezon Türkiye Kulüpler Şampiyonası'nda yer alacaklar.

Turun haberleri ve fotoğraflar haberin devamında yer almaktadır.

img_9566img_9567  
 

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin son turunda, ligdeki son maçına çıkan TED Ankara Kolejliler'i 6,5-3,5 yenen Truva Satranç Spor Kulübü, bütün maçlarını kazanarak ligde şampiyonluğa ulaştı. Adana Truva Satranç Merkezi bu sonuçla da ilk birinci lig şampiyonluğuna ulaşmış oldu. Güçlü kadrosuyla ligin favorilerinden olan Truva Satranç Kulübü 30 Maç Puanı ve 108 Masa Puanı topladı.

img_0797
Kurulduğundan beri birinci ligde bulunan, üç kez şampiyon olarak satranç liglerinin en çok şampiyon olma özelliğini taşıyan TED Kolejliler bu kez geçmiş yıllara nazaran güçsüz kadrosuyla küme düşmekten kurtulamadı. Bir zamanlar TED Kolejliler'de oynayan IM Kıvanç Haznedaroğlu da şampiyonluğa ulaşan Adana Truva Satranç Kulübü'nün şampiyonluğuna katkıda bulundu.

img_0814


Manisa Doruk Koleji son turda Pamukkale Üniversitesi'ni 7-3 yendi ve yeterli masa puanı farkını sağlayarak ikinciliğe ulaştı. Maçtaki en büyük sürpriz Pamukkale'nin aynı zamanda kaptanlığını da yapan Özen'in kendisinden 531 reyting fazla ve rakibi Işık'ı yenmesi oldu. Aynı şekilde Selen'in de FM Seçer ile berabere kalması bir başka dikkate değer sonuçtu.

img_9573
Türk Hava Yolları'nın ikinci olabilmesi için eş puanda bulunduğu ve masa puanından geride kaldığı Manisa Doruk Koleji'nden iki puan fazla alması gerekiyordu; fakat rakipleri geçtiğimiz sezon dördüncü olan, bu sezon da ligin son turlarında çıkış yakalayan Deniz Er-Bakır Spor Kültür kulübüydü. Erbakır karşısında THY'nin galip gelmesi mümkündü; fakat 9 puan alması da oldukça zordu. Türk Hava Yolları da maçı da 6-4 kazanarak ligi geçtiğimiz sezon olduğu gibi üçüncülükle tamamladı. Genç ve yaş grupları masalarındaki üstünlüğüyle İstanbul kulübü sezonu galibiyetle kapadı. Erbakır kulübü ise bu sene 15 pun toplayarak eşitlik bozmayla sekizinci oldu.

img_9570
Son iki sezondur ligin bir bölümüne Denizli kulüpleri damgasını vuruyor. Ligin ilk bölümünde THY, İsek Aquamatch ve Beşiktaş gibi ekipleri yenen Denizli Servergazi bu sezon hiç şüphesiz ligin sürpriz çıkışını yapan kulüp oldu. Zaten güçlü bir kadroları vardı; fakat kendilerinden daha iddialı görünen takımları yenerek kısa bir süre de olsa liderlik yarışına girdiler. Daha sonra ise ilk üç için mücadele ederken sürpriz yenilgiler de alınca dördüncülükle yetindiler. Son turda küme düşen Mersin Ezgi Satranç Kulübü'nü 6,5-3,5 yenerek ligi 20 maç puanı ve 90 masa puanı ile tamamladılar.
img_9571
Beşiktaş, ligin son maçında Antalya Çallıspor'u 6,5-3,5 yenerek 20 puana ulaştı ve Servergazi ile aynı puanı almasına rağmen Denizli kulübünün bir masa puanı gerisinde kalarak beşinci oldu.Kağıt üzerinde 2005 yılından beri en başarısız sonucunu almış gibi görünen, son iki yılın şampiyonu bu sene kupayı Adana kulübüne teslim etmesine rağmen ligin en iyi genç ve yaş grupları masa kadrosuna sahip olmaları ve üst masalarda da iyi Türk oyuncuların desteğiyle ligin en güçlü takımları arasında olma özelliğini korudu. Ayrıca, turnuvanın en renkli ve en eğlenceli takımlarından birisiydi. Antalya Çallıspor, 11 puanla ligin on birinci sırada tamamladı.
img_9572

Son turda Selçuk Üniversitesi'ni 8,5-1,5 yenen 2007 Türkiye Kulüpler Kupası Şampiyonu İSEK Aquamatch, Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'ndeki ilk yılında 18 maç puanı ve 84,5 masa puanı toplayarak altıncı oldu. İSEM'in su arıtım firması Aquamatch'la işbirliği yaparak kurduğu kulüp, kadrosunda GM Suat Atalık ve IM Ekaterina Atalık'ın yanı sıra Yunanistan'ın güçlü büyükustaları Hristos Banikas ve Ioannis Papaiannou (Yanni Papayannu okunur)'un yanı sıra İSEM eğitimcileri ve yöntecilieri FM Tolga Demirel, Erşan Gökerman'ın yanı sıra İSEM'in yetiştirdiği öğrencilerden oluşan genç ve yaş grupları masalarıyla ligin güçlü ve kalıcı kulüplerinedn birisi olacaklarını gösterdiler.

Türkiye Kulüpler Şampiyonası'ndan gelen takımların ligde birinci, dördüncü ve altıncı olmaları da bir başka dikkate değer nokta gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl ikinci olan, bu yıl ise üst üste mağlubiyetlerle lige kötü başlayıp (ilk turlardaki zorlu fikstürün de etkisiyle) sonradan toparlanan Tarsus Zeka, 2007-2008 sezonunu Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi'ni 7-3 yenerek 17 puanla yedinci sırada tamamladı. Bursa Tophane ise 12 puanla ligi onuncu sırada tamamladı.

Son turda bahsedeceğimiz son maç, ligdeki veda turuna çıkan Antalya Deniz Gençlik ve ligin yabancısız; fakat bütün takımlarına diş gösterebilen renkli takımı İstanbul Teknik Üniversitesi arasında oynandı. İTÜ, ilk üç masada kaybetmesine rağmen genç masalarda 4,5/5 yaparak maçı 6,5-3,5 kazandı ve 15 maç puanı toplayarak ligi dokuzuncu sırada tamamladılar.
img_0817
2008 Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin son biten maçı! Burak Özen ve Ramil Hüsnillin arasındaki mücadelede 2'ye 1 (piyon sayısı) vezir finali yaklaşık 5 saatlik mücadelenin sonunda berabere bitti.
img_0811

Kartepe Green Park Resort Hotel'den İzmit Körfezi manzarası

 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008