Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Düşme Hattında Neler Oluyor?

isbankliglogo

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde bu sezon dört takım ligde veda edecek. En az şampiyonluk ve ilk üç sıra mücadelesi kadar ilginç bir başka mücadele de düşme hattında yaşanacağa benziyor. Düşecek takımlar arasındaki mücadelenin de henüz şekillendiğini söyleyemeyiz. Yine de olası senaryolar, düşme hattından kurtulmak için kulüplerin amansız bir mücadeleye gireceğini gösteriyor.

Düşme hattıyla ilgili incelemeyi haberin devamında görebilirsiniz.

Öncelikle onuncu tur sonunda oluşan sıralamaya göz atalım:

Sıra Takımlar Maç + = - MP Pts.
1 TRUVA SATRANÇ SPOR KULÜBÜ 10 10 0 0 20 77
2 DORUK KOLEJİ 10 9 0 1 18 66½
3 TÜRK HAVA YOLLARI SPOR KULÜBÜ 10 8 0 2 16 61½
4 SERVERGAZİ BELEDİYE SPOR 10 7 0 3 14 61½
5 İSEK AQUAMATCH 10 6 1 3 13 59
6 BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ 10 6 0 4 12 58
7 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ 10 5 1 4 11 47½
8 ER-BAKIR SPOR KÜLTÜR 10 4 1 5 9 49½
9 PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ 10 3 2 5 8 43
10 TARSUS ZEKA SATRANÇ 10 3 1 6 7 48½
11 ANTALYA DENİZ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ 10 2 3 5 7 42
12 ANTALYA ÇALLISPOR 10 3 1 6 7 40
13 BURSA TOPHANE MESLEK LİSTESİ 10 3 0 7 6 40½
14 TED ANKARA KOLEJLİLER 10 2 2 6 6 40
15 MERSİN EZGİ SATRANÇ KULÜBÜ 10 3 0 7 6 39½
16 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ 10 0 0 10 0 26

Sıralamaya baktığımızda henüz ligden hiç bir takımın düşeceği kesinleşmiş değil; ancak Selçuk Üniversitesi'nin şansının hemen hemen hiç kalmadığını söyleyebiliriz.

Selçuk Üniversitesi bu tur Pamukkale Üniversitesiyle oynuyor. Kalan rakipleri ise şöyle:

12.Tur: Denizli Erbakır (Beyaz)
13.Tur: Antalya Çallıspor
14.Tur: Bursa Tophane E.M.L.(Beyaz)
15.Tur: İSEK Aquamatch

Ligin orta sıralardaki ekipleriyle karşılaşacak Selçuk Üniversitesi'nin matematiksel şansı da oldukça azaldığını düşünürsek, Konya ekibinin birkaç mucizeye ihtiyacı var gibi görünüyor.

Mersin Ezgi Satranç Kulübü, en önemli rakiplerinden TED Kolejliler'i yenerek büyük bir avantaj yakaladıysa da 6 puanı bulunan ve 13-15.dereceleri paylaşan takımlardan birisi ve hala ateş çemberinin içinde.

Bu tur Erbakır ile karşılaşan Mersin Ezgi'nin kalan rakipleri şöyle:

12.Tur: Antalya Çallıspor(Beyaz)
13.Tur: Bursa Tophane E.M.L.
14.Tur: İSEK Aquamatch (Beyaz)
15.Tur: Servergazi Belediyespor

Açıkçası Ezgi'nin de  rakipleri güçlü; fakat onlar özellikle düşme hattının en yukarısındaki Tophane maçı onların tek şansı olabilir. Yine Tophane'nin de kağıt üzerindeki gücünün sıralamadaki konumunun üstünde olabileceğini iddia edenlere de haksız olduklarını söyleyemeyiz.


Ondördüncü sırada bulunan TED Kolejliler, aslında düşmek için aday gösterilen takımlar arasında ilk sıralardaydı. Bununla birlikte ilk gün kaçan Pamukkale ve Deniz Gençlik galibiyetleri Ankara kulübünün işini oldukça zorlaştırdı.

Bu turda Beşiktaş ile oynayan TED Kolejliler'in kalan rakiplerini gördüğümüzde tablonun onlar açısından da hiç iç açıcı olmadığını görüyoruz:

12.Tur: Türk Hava Yolları
13.Tur: Doruk Koleji(Beyaz)
14.Tur: İTÜ
15.Tur: Adana Truva

Dört turda ligin zirvesindeki üç takımla oynayacak TED Ankara Kolejliler için de pembe bir tablo çizmemiz zor. Her ne kadar kağıt üzerinde daha güçlü görünse de bu tabloda puan almaya en yakın rakip İTÜ gibi görünüyor; fakat iki eski rakip arasındaki güç dengesi yine de İstanbul ekibinin lehine görünüyor.


Düşme hattının en başında bulunan ve 11.turda İSEK Aqumatch ile Bursa Tophane'nin rakipleri ise şöyle:

12.Tur: Servergazi
13.Tur: Mersin Ezgi(Beyaz)
14.Tur: Selçuk Üniversitesi
15.Tur: Tarsus Zeka

Açıkçası Bursa Tophane'nin düşme hattından kurtulma ihtimali rakiplerine göre daha fazla. Öncelikle düşme hattındaki rakiplerinden ikisiyle karşılaşacak. Bu maçları mutlaka kazanmayı hedefleyecek olan Tophane, Tarsus Zeka maçından da puan çıkartmayı hedefleyebilir. Bursa kulübünün daha üst sıralara çıkıp düşme hattında kurtulma ihtimali çok daha fazla görünüyor.

7 puanı bulunan (sıralamada en geride olan kulüpten başa doğru) Antalya Çallıspor, Antalya Deniz Gençlik ve Tarsus Zeka'da düşme korkusunu yaşayan ekipler arasında görünüyor.

Antalya Çallıspor 11.turda Servergazi ile karşılaşıyor ve kalan maçları şöyle:

12.Tur: Mersin Ezgi
13.Tur: Selçuk Üniversitesi(Beyaz)
14.Tur: Tarsus Zeka
15.Tur: Beşiktaş (Beyaz)

Ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. Düşme hattının tam üzerindeki kulüpler düşme hattında kurtulma ihtimali olan takımlarla oynuyor. Çallıspor da ligden düşecek takımın belirlenmesinde en önemli rolü oynayacak takımlardan birisi. Üstelik duruma göre Tarsus Zeka maçı da düşecek son takımı belirlemede hayati bir rol oynayabilir.

Antalya Deniz Gençlik, Tarsus Zeka ile karşılaşıyor. Bu maç ilerleyen turlarda oynanacak bazı karşılaşmaların da önem derecesini belirleyecek. Antalya ekibinin kalan maçları şöyle:

12.Tur: Beşiktaş
13.Tur: Türk Hava Yolları(Beyaz)
14.Tur: Doruk Koleji
15.Tur: İTÜ

Görünen o ki, Deniz Gençlik de hayli zor karşılaşmalar oynayacak ve kalan karşılaşmalardan puan çıkarmakta güçlük çekecek gibi.

Yedi puanı bulunan ve onuncu sırada bulunan Tarsus Zeka bu tur Deniz Gençlik karşısında kazanarak rahatlamaya çalışacak. Kalan maçları ise şöyle:

12.Tur: Pamukkale(Beyaz)
13.Tur: Er-bakır
14.Tur: Antalya Çallıspor (Beyaz)
15.Tur: Bursa Tophane

Aslında buralarda bulunması büyük bir sürpriz olan Tarsus Zeka'nın bu maçların hepsini kazanması sürpriz olmaz. Yine de Pamukkale ve Er-bakır maçları bekledikleri gibi geçmezse geçtiğimiz yıl ikinci olan ve kadrosu da aslında çok fazla değişmeyen Tarsus Zeka'nın bu yazıda adının geçmesi bile çok şaşırtıcı. Yine de Tarsus'un düşme olasılığı yok denecek kadar az.

Tabii ki daha yukarıdaki birkaç takımın daha matematiksel olarak düşme şansları sürüyor; fakat görünen o ki düşme hattının çevresindeki takımlar yukarıdakiler gibi görünüyor. 1-2 tur sonra mücadelenin hangi kulüpler arasında geçeceği çok daha netleşecektir.

 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008