Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Onuncu Tur: Türk Hava Yolları Pes Etmedi, Manisa Doruk Koleji İlk Yenilgisini Aldı
img_0509
Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin onuncu turunda ilk üç mücadelesini şekillendirecek ve şampiyonluk düğümünü çözecek bir maç olarak görülen Türk Hava Yolları-Manisa Doruk Koleji karşılaşmasında gülen taraf Anna Muzychuk'un kritik galibiyetiyle Türk Hava Yolları oldu. Doruk Koleji, 5,5-4,5 yenilerek ligde bu sene ilk mağlubiyetini alırken şampiyonluk yarışında ağır yara aldı. Adana Truva, Tophane'yi yenerek onda on yaptı ve 20 puana ulaşarak önemli bir avantaj yakaladı. 18 puanı bulunan Manisa Doruk, on birinci turda Truva'yı yenmek zorunda ve puanları eşitlense bile masa puanında önde olan Truva avantajlı. 16 puanı bulunan THY ilk iki yarışına geri dönerken, Denizli Erbakır, Servergazi'yi yenerek Denizli ekibinin ilk üç mücadelesine ağır darbe indirdi. Beşiktaş, İTÜ'yü FM Yağız'ın takımına hayat veren galibiyetiyle 6-4 yendi.

Maç özetleri ve maçların kritik anlarından fotoğraflar haberin devamında yer almaktadır.Manisa Doruk Koleji ve THY arasında onuncu turda oynanan karşılaşma, sadece ligin en iddialı takımlarından ikisini bir araya getirmedi, ayrıca izleyenlere de müthiş bir heyecan yaşattı. Manisa Doruk Koleji bütün maçlarını kazanmış, Truva maçına kadar da bütün maçlarını kazanarak devam etmek istiyordu. THY ise Truva ve Servergazi'ye yenilmiş ve şampiyonluk iddiası oldukça zayıflamış olsa da yeniden ikincilik için mücadele etmek istiyordu. Ayrıca Doruk Koleji kazanırsa, Truva'yı da alt edip şampiyonluğa ulaşmayı hedefliyordu şüphesiz; fakat Doruk Koleji'nin evdeki hesabı çarşıya uymadı.

Türk Hava Yolları ilk masalarda 2,5-1,5 yenilmesine rağmen(sadece IM Erdoğdu, IM Erturan'a karşı kazandı) Muzychuk kardeşler ve Yargıcı'nın galibiyetleri zafere ulaştı. Herhalde doktorlar, son üç masayı kalp sorunu olanların izlememesini salık verirdi.
img_0513
Kalan üç maçtan ilki IM Emre Can ve GM Boris Savchenko arasındaydı. GM Savchenko maçı kazanmayı başardı ve skor 4-4 oldu.

img_0531
Şimdi artık geriye iki masa kalmıştı. IM Muzychuk'un , WGM Stepaiova karşısıda piyon fazla kale finali oynadıkları için THY'nin maçı kazanma şansı vardı.

img_0542
Kardeş dayanışması...Ayakta kritik maçı izleyen Mariya Muzychuk, Anna Muzychuk'un takımı galibiyete taşıyan kazancını izliyor...

img_0531

...birçok başka seyirciyle birlikte.

Muzychuk birazdan kazanarak takımını öne geçirmeyi başardı: 5-4!

img_0550

Kalan son masada, genç masada mücadele eden Atakan Şirin ve Can Ertan arasındaki partide ters renkli fil oyunsonu vardı tahtada ve taraflar Muzycuk'un maçı bitikten kısa bir süre sonra berabere yapıp kalktılar.

Türk Hava Yolları bu kritik galibiyetle Manisa Doruk Koleji arasındaki puan farkını ikiye indirmişti.

img_0489

Öte yandan Adana Truva, Bursa Tophane karşısında 8-2 ile rahat bir şekilde galip gelerek şampiyonluk yürüyüşünü sürdürdü. Üstelik bu tur Türk Hava Yolları engeline takılan Manisa Doruk Koleji de Adana ekibine eşlik edemedi.
img_0500
Bu turun bir başka adrenalini yüksek maçı ise Beşiktaş-İTÜ arasındaki İstanbul derbisiydi. Derbi sözcüğünü bonkörce kullandığımız için kusura bakmayın; ama bazı maçları tarif etmenin başka yolu yok! Derbiyi kazanan taraf ise, maçta beraberlik tehlikesi nedeniyle ölüp ölüp dirilen, en sonunda kalan tek masada ayakta kalan taraf olan FM Emrah Yağız'ın maçı çevirmesiyle 6-4 kazanan Beşiktaş oldu.

Son şampiyon ve eski şampiyonlardan İTÜ kadrolarında yabancı oyuncu bulundurmuyorlar. O yüzden şampiyonluk yarışından biraz uzak kaldılar; ama Beşiktaş hem iyi Türk oyuncuları hem de ligin en iyisi olan son beş masasıyla hala çok tehlikeli bir takım. Yabancısız İTÜ ise, iyi alt masaları, bayan masada Zehra Topel'in bulunması, üst masalarda FM Erdoğan ve FM Ataman gibi oyuncularla ve birinci masada camianın renkli kişiliklerinden birisi olan ve ligde son iki yıldır güçlü rakiplerine karşı iyi mücadele eden FM Selim Çıtak gibi oyuncularıyla şampiyonluğa oynayamasa da her an her şeyi yapabilecek bir takım görüntüsünde.

img_0538

Nitekim, Beşiktaş' ı da çok zorladılar ve beraberliğe de çok yaklaştılar.

Son iki masa kaldığında Beşiktaş bir farkla önde. FM Hakan Erdoğan da skoru kontrol etmeye çalışıyor.Bütün Beşiktaş ve İTÜ'lüler de iki masanın etrafında toplandı.
img_0559
FM Ataman ve Apaydın da berabere yapınca kalan son masa "AYGEG derbisi" FM Erdoğan-FM Yağız partisi oldu. Konumn değerlendirmesi parti içinde birkaç kez değiştiyse de bu sıralarda beyaz kazanç konumda. İki fili bulunan beyaz filleriyle siyah kampa giriş yapmanın yollarını arıyordu bu sırada...

img_0562
Maçı merak ve heyecanla izleyenler arasında Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı da vardı; fakat o geldiğinde FM Yağız, a dikeyine ağır taşlarını aktarmış, partiyi kendi lehine nihayetlendirecek olan karşı hücuma başlamıştı.

img_0559

Eski bir İTÜ oyuncusu olan, Beşiktaş'ın birinci masası, kaptanı ve menajeri olan IM Umut Atakişi (sağdan ikinci), İstanbul Satranç Derneği Başkanı ve İTÜ'nün kaptanı olan Nafiz Özalp'le(en sağda) birlikte maçın sonucunu heyecanla bekleyenler arasında...
img_0566

Kayıp konuma düşen FM Erdoğan hamle bulamayıp son saniyelerinde vezirini boşa koyunca hemen terk etti. Son masa mücadelesinin sonunda bu kez sevinen taraf Beşiktaş olurken, İTÜ ise bu kadar yaklaştığı puanı kaybetmenin üzüntüsü içinde.

img_0568

İki oyuncu da ne yapılması gerektiğini anlamaya çalışıyorlar yoksa partinin şokunu ve stresini mi üzerinden atmaya çalışıyorlar karar vermek güç...

img_0570

Hakan Erdoğan maçtan sonra hem üzgün hem de partide ne yapması gerektiğini düşünüyor...

img_0571

Yalnız değil...FM Tolga Demirel(en solda), Ali Nihat Yazıcı, Hakan Yaramış, FM Alper Efe Ataman ve FM Selim Çıtak da gözlerini tahtadan alamıyorlar...Diğer yandan da sonuç alınıyor: 6-4

img_0574

Sonuç kağıtları kaptanlar tarafından imzalandıktan sonra IM Atakişi de analize katılıyor. Sessizliği ilk bozan isim ise FM Selim Çıtak oluyor...
img_0527 
Bir başka heyecanlı maç da Mersin Ezgi ile Pamukkale Üniversitesi arasındaydı. Pamukkale Üniversitesi, 6-4 kazanarak önemli bir galibiyet aldı. Eğer bugün şampiyonluğun rengi belli olursa, herkesi gözü düşme hattındaki müthiş çekişmeye çevrilecek.

img_0517

Denizli derbisinde ise geçtiğimiz yılın flaş takımı, bu yılın flaş takımı Servergazi'yi 5,5-4,5 yenerek sürpriz yaptı. Aslında geçen yıl ki kadrosunu koruyan Denizli Erbakır'ın geçtiğimiz yıla göre düşük performansı ligin kuvvetlenmesiyle açıklanabilir. Zaten Erbakır da sekizinci sırada.

Antalya Deniz Gençlik Spor Kulübü, Selçuk Ünviersitesi'ni 6-4 yenerken düşmeme yarışında 2 puanı daha hanesine ekledi. Henüz puanı bulunmayan Selçuk Üniversitesi'nin ligden düşmesi hemen hemen kesinleşti.
img_0479

İSEK Aquamatch, Antalya Çallıspor'u 7,5-2,5 yenerek rahat bir galibiyete ulaşırken puanını 13'e yükseltti ve beşinci sıradaki yerini korudu.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008