Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Sekizinci Tur: THY Beşiktaş'ı Yendi

picture 0321
Sekizinci turda ligin en önemli karşılaşmalarından birisi olan Beşiktaş-Türk Hava Yolları maçı oynandı. Türk Hava Yolları, karşılaşmadan 5,5-4,5 galip ayrılarak üçüncü sırada konumunu sağlamlaştırdı. Liderlik yarışının taraflarından Manisa Doruk Koleji, Tarsus Zeka'yı 7-3 yenerek, sekizinci turda da kazandı. Truva Satranç Kulübü ise Antalya Çallıspor'u 9-1 yenerek rahat bir galibiyet aldı.

Dokuzuncu turda ilk üç mücadelesini şekillendirecek mücadelelerden birisi olması muhtemelel Türk Hava Yolları-Doruk Koleji karşılaşması oynanacak.

Dokuzuncu tura girerken 16 puanı bulunan Manisa Doruk Koleji ve Adana Truva Satranç Kulübü'nü 14 puanlı THY izliyor. 


picture 0321

Sekizinci turda, liglerde son yılların önemli derbilerinden birisi haline gelen Türk Hava Yolları-Beşiktaş karşılaşması oynandı. Geçtiğimiz sezon , THY, Beşiktaş'ı 5,5-4,5 yenmiş; fakat şampiyonluğa ulaşan taraf Beşiktaş olmuştu. Türk Hava Yolları, bu sene de 5,5-4,5 kazanarak ilk üç ve hatta şampiyonluk mücadelesinde önemli bir galibiyet almış oldu.

picture 027

Adana Truva Satranç Kulübü ile amansız bir liderlik yarışına giren Manisa Doruk Koleji, sekizinci turda  Tarsus Zeka'yı 7-3'le yenerek galibiyet serisini de sekiz maça çıkardı. İkinci masada GM Savchenko'nun GM Abbasov karşısında, dördüncü masada FM Seçer'in Doğan karşısında aldığı galibiyet Manisa ekibine üst masalarda üstünlük sağlarken, genç masalarda da iyi sonuçlar alan Manisa ekibi sekizinci turda da kazanarak puanını 16'ya yükseltti.

Liderlik yarışının Adana Truva cephesi ise sekizinci turda Antalya Çallıspor karşısında 9-1'le rahat bir galibiyet aldı. Çallıspor'un tek galibiyeti, genç masada başarılı bir performans gösteren WIM Yıldız'a karşı kazanan Koç'tan geldi.

Liderlik koltuğunun eş puanla sahibi ise 63,5 masa puanı bulunan Truva Satranç Spor Kulübü'nün oldu. Doruk Koleji'nin de 56,5 masa puanı bulunuyor.

Ligin bir başka güçlü takımı, belki de bu sezonun flaş takımı olmaya aday Servergazi Belediyespor, Antalya Deniz Gençlik Spor Kulübü'nü 8,5-1,5 yenerek puanını 12'ye yükseltti. İlginç bir not da iki mağlubiyeti bulunan Servergazi dördüncü sırada bulunması. Üçüncü THY'nin tek mağlubiyeti var ve Manisa Doruk Koleji ile Truva Satranç Kulüpleri ise bütün maçlarını kazandılar.

picture 016

Denizli Erbakır, orta sıraların kaderini belirleyecek mücadelede Bursa Tophane Meslek Lisesi'ni 5,5-4,5 yenerek düşme hattından biraz olsun uzaklaşmış oldu.
 
picture 018
İstanbul Teknik Üniversitesi, henüz puanı bulunmayan rakibi Selçuk Üniversitesi'ni zor da olsa 6-4 ile geçerek puanını ona yükseltti.

Ligde kalma mücadelesinde anahtar bir karşılaşma olan Mersin Ezgi-TED Kolejliler karşılaşmasında, Mersin kulübü 7-3 kazanarak 4 puana ulaştı ve önemli bir galibiyet aldı. Şu anda 8 puanı bulunan sekizinci Antalya Çallıspor'dan 0 puanı bulunan Selçuk Üniversitesi'ne kadar birçok kulübün düşme ihtimali bulunuyor ve alt sıralarda da büyük bir çekişme yaşanabilir.


İSEK Aquamatch, beşinci galibiyetini Pamukkale Üniversitesi karşısında 8-2 gibi bir skorla alarak puanını 10'a yükseltti.

 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008