Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Ligin Sürprizi: TED Kolejliler Servergazi'yi Yendi

Yedinci turda Beşiktaş'ı Yenen Adana Truva ve Manisa Doruk Koleji Zirveyi Paylaşıyorlar
picture 006
Ligin en büyük sürprizlerinden birisi yedinci turda oynanan TED Kolejliler ve Servergazi Belediye arasında oynanan karşılaşmada gerçekleşti. TED Kolejliler, büyük heyecana sahne olan maçta rakibini 6-4 yenerek geçtiğimiz yıl THY'ye yaptığı sürprizi bu kez Servergazi'ye yaptı. Altıda altı yapan Adana Truva ise son şampiyon Beşiktaş'ı 6,5-3,5 yendi ve yoluna devam etti. Bütün maçlarını kazanan bir diğer ekip Manisa Doruk Koleji ise Selçuk Üniversitesi'ni 8-2 yendi ve Manisa ekibi 14 puana ulaştı. Bu iki kulübü Tarsus Zeka'yı 5,5-4,5 yenen ve 12 puana ulaşan THY takip ediyor. Beşiktaş ve Servergazi ise 10 puanla 5-6.dereceleri paylaşıyor.

 

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde Yedinci Tur

picture 001

Yedinci turda yedi maçını da kazanan Adana Truva'nın rakibi son iki yılın şampiyonu Beşiktaş'tı. Adana Truva'nın Beşiktaş karşısında aldığı 6,5-3,5'luk galibiyet belki de son yıllarda lige damgasını vuran siyah beyazlı ekibin bayrağı Adana ekibine devrettiğinin habercisi de olabilir. İlk beş masada berabere biten FM Yağız-IM Haznedaroğlu maçı hariç bütün masalarda Truva üstünlük sağlarken, alt masalarda Beşiktaş'ın sağladığı üstünlük galibiyet için yeterli değildi. Beşiktaş, bu mağlubiyetle şampiyonluk yarışından biraz uzaklaştı; fakat en üst sıralarda yer alma mücadelesini sürdürecek güçte görünüyor, üstelik yabancısı olmamasına rağmen...


 023

Öte yandan Adana Truva ile amansız bir yarışa giren Doruk Koleji, yedinci galibiyetini Selçuk Üniversitesi karşısında 8-2'lik sonuçla aldı. Maçtaki en büyük sürpriz hiç şüphesiz Doğan Reyhan'ın Rus büyükusta GM Boris Savchenko ile berabere kalmasıydı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mersin Ezgi karşısında ecel terleri döktüyse de 6-4 kazandı. Büyük çekişmeye sahne olan maçta FM Ataman, Kınsız, Deruni ve Aşıkuzun'un galibiyetleri İstanbul ekibini iki puana taşıdı.
 

Geçtiğimiz yıl üçüncü ve ikinci olan Türk Hava Yolları ile Tarsus Zeka'nın arasındaki mücadelede gülen taraf Türk Hava Yolları oldu. GM Solak ve GM Abbasov'un ilk iki masada GM Gagunashvili ve IM Can karşısındaki galibiyetleri IM Erdoğdu'nun FM Bayram; IM Kılıçaslan'ın da Doğan karşısındaki galibiyetleriyle dengelenirken, bayan masada da IM Muzychuk, IM Matnadze ile berabere kaldı. Kazananı belirleyen genç masalarda Ertan Olçum'u, Kanmazalp Gaygusuzoğlu'nu ve WGM Mariya Muzychuk da Dinçok'u yenerek takımlarını galibiyete taşıdılar.

picture 006
Öğleden sonra oynanan yedinci turun en büyük sürprizi hiç şüphesiz TED Kolejliler'in Servergazi'yi 6-4 yenmesiydi. Bu galibiyette TED'den Servergazi'ye transfer olan IM Can Arduman'ın oynamaması ne kadar etkili oldu bilinmez; ama TED Kolejliler çok hayati bir galibiyet aldı. İlk üç masadaki mücadeleler berabere biterken Burak Samlı'nın Aydın Emre Ceviz'i yenerken, Atilla Köksal Yüksel Gani Eren Ererdem'i Selin Nurlu da Beste Başak Abdimanoğlu'nu yenerek takımlarının kritik galibiyetine katkıda bulundular. En son biten masada Gözde Dinçok'un kendisi gibi 16 yaş kızlar grubunun en güçlü satranççılarından olan Melodi Dinçel'i yenmesiyle maçın skoru da belirlenmiş

oldu.

            
016005İSEK Aquamatch,zorlu maçların ardından galibiyet serisine devam ediyor. Antalya Deniz Gençlik Spor Kulübü karşısında 7-3'lük bir galibiyete ulaşan Türkiye Kulüpler Şampiyonu, zaten ilk beş masada 5/5 yaparak 2 puanın kapısını açmış oldu ve 8 puana ulaştı.

 

Pamukkale Üniversitesi, öğleden sonra Bursa Tophane E.M.L.'yi 6-4 yenerek bir önemli galibiyet daha aldı ve alt sıralardan uzaklaştı. IM Karakehajov, Koç ve Cebelli'nin 2-4.masalardaki galibiyetlerine rağmen WGM Karlovich, Çakan, Okuş, Morgül ve Sipahioğlu Denizli kulübüne galibiyetin kapısını açtılar.

028

FIDE Hazine Sorumlusu Nigel Freeman. Birleşik Krallık doğumlu olup Bermuda'da yaşayan Freeman, Olimpiyatlar'daki Bermuda Partisi'nin fikir babasıdır. Kimbilir belki burada da bir Bermuda partisi olur!

029

IM Nana Dzagnidze
 
021

İSEK Aquamatch'in genç ve yaş grubu masaları


Antalya Çallıspor ise sabah Pamukkale Üniversitesi karşısında aldığı mağlubiyetin yaralarını Erbakır karşısında aldığı galibiyetle sardı. 5,5-4,5 kazanan Antalya kulübü, 7 puana ulaştı.

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde yedinci tur sonudna Truva Satranç Kulübü ve Manisa Doruk Koleji 14 puanla liderliklerini sürdürüyorlar. THY, 12 puanla onları izlerken 10 puanı bulunan Beşiktaş ve Servergazi de 4-5.sıralarda yer alıyorlar. İSEK Aquamatch ve İTÜ 6-7.sıraları paylaşırlarken, Antaylya Çallıspor'un da yedi puanı var ve sekizinci sırada.

Düşme hattının en altında ise henüz puanı bulunmayan Selçuk Üniversitesi ve 2 puanı bulunan Mersin Ezgi Satranç Kulübü var. Bursa Tophane, TED Kolejliler, Tarsus Zeka ve Erbakır'ın 4 puanları bulunuyor.

Sekizinci turda Beşiktaş ve Türk Hava Yolları birbirleriyle karşılaşacak. Manisa Doruk Koleji Tarsus Zeka ile karşılaşırken, Truva da Antalya Çallıspor ile karşılaşacak.


img_9221

 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008