Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Manisa Doruk Koleji ve Adana Truva Zirvede Başbaşa
picture_006

Beşinci turda ilk beş turda ligi karıştıracak sonuçlar alan Servergazi Belediye'nin yürüyüşünü Manisa Doruk Koleji durdurdu. Servergazi'yi 7-3 yenen Manisa Doruk Koleji 10 puanla liderlik koltuğunu Tarsus Zeka'yı 8-2 yenen Truva Satranç Kulübü ile paylaştı. İki kulüp zirvede 8 puanla yalnız kaldılar ve onları takip eden kulüpler  Beşiktaş, Türk Hava Yolları ve Servergazi. Fotoğraflar ve maçların özetleri haberin devamında yer almaktadır.

Fotoğraf Galerisi


Doruk Koleji, Servergazi mücadelesi büyük bir heyecana sahne oldu; fakat sonunda Manisa Doruk Koleji maça ağırlığını koydu ve 7-3 galip gelerek rakibinin galibiyet serisini sona erdirip kendi serisini de altı maça uzatmış oldu. İlk masada Rauf Mamedov ve David Arutinian berabere kalırlarken, kritik bir galibiyet Doruk Koleji'nin Rus büyükustası Boris Savchenko'nun Gürcü uluslararası usta Torinke Sanikidze'yi yenmesi oldu. Servergazi'de iyi maçlar çıkan deneyimli IM Can Arduman, genç rakibi büyükusta normlu uluslararası usta Yakup Erturan'a yenilmekten kurtulamadı. Dördüncü masada da FM Ata Seçer, Ömer Afyoncu'ya karşı kazanırken, genç masalarda da 3-2 üstünlük sağlayan Doruk Koleji böylece rahatça galibiyete uzandı ve şampiyonuğun güçlü adaylarından birisi olduğunu gösterdi.

picture 054
Servergazi'nin başarılı Gürcü oyuncuları IM Sanikidze(solda) ve GM Arutinian bu kez takımlarını zafere taşıyamadılar.

Beşiktaş, Selçuk Üniversitesi karşısında 7,5-2,5 ile rahat bir galibiyete uzanırken, 16 yaş bayanda da oynayabilen 16 Yaş Kızlar Avrupa Şampiyonu WFM Kübra Öztürk, bayan masalarda dünyaca ünlü oyuncularla mücadele ediyor. 2005 İstanbul Fesitvali, Üniversitelerarası Turnvuası'nda GM Tamaz Gelashvili'yi de yenerek birinci olan WGM Gvetatze ile berabere kalan Öztürk, farkın kapanmasını da engellemiş oldu.

picture 045

THY'nin dünyaca ünlü süper starı IM Anna Muzychuk

Türk Hava Yolları Mersin Ezgi'yi 8-2'yle rahat geçerken maçtaki en büyük sürpriz 2008 yılının formda isimlerinden olan IM Erdoğdu'nun Hüsnillin'e kaybetmesi oldu.

picture_005

Ligin iki puan kaybı bulunmayan ekiplerinden olan Truva Satranç, Servergazi'den sonra Tarsus Zeka'yı 8-2 yenen ikinci takım oldu. Tarsus Zeka'nın puanları ilk üç masada GM Solak ve FM Bayram'ın beraberlikleri (GM Huseynov ve IM Haznedaroğlu'ya karşı) ile GM Abbasov'un GM Safarli'yi yenmesi hariç başka puan gelmeyince Tarsus Zeka, alışılmadık şekilde ikinci kez farklı yenilmiş oldu. 

Antalya takımları, ligin popüler takımları arasında. Gerek kulüp sayfalarının aldıkları hit sayıları gerek özel forumlarda iki kulüp hakkında açılan konu başlıkları bu durumun en büyük ispatı. Bunun nedeni birçok Antalyalı satranç severin iki Antalya kulübüne gönülden bağlı olması. İşte, bu iki Antalya kulübümüzün mücadelesinde Antalya Deniz Gençlik ve Antalya Çallıspor 5-5 berabere kaldı. Sonuç sizi yanıltmasın, masa dışındaki dostluk, masa başında kıran kırana bir mücadele olmasını engellemedi. İlk iki masada reyting favorisi olan Çallıspor, GM Shanava ve IM Sideyfzade ile kazandı. Üçüncü masada deneyimli satranççı İsmail Doğantuğ ve FM Kerem Laçiner beraber kalırlarken, WFM Yanık, Acar'ı yendi. Genç ve yaş grupları masaları da 2,5-2,5 bitince, dostluk kazandı ve iki Antalya kulübü 1'er puanı hanelerine yazdırdılar.

picture 039
Denizli Erbakır'ın Manchester United formalı büyükustası Levon Aroshidze(solda) ve Barcelona formalı büyükustası Tamaz Gelashvili(sağda)

Bir başka şehir derbisinde ise Denizli Er-bakır, Pamukkale Üniversitesi'ni 6-4 yendi ve 4 puana ulaşıp rahat bir nefes aldı.İkinci masada büyüksutalarn mücadelesinde, GM Aroshidze'nin GM Odeev'i yenmesi kritik bir puan olarak Erbakır'a yazılırken, bayan masada IM Khurtsidze'nin varlığı ve genç masalarda sağlanan 3-2 üstünlük Erbakır'ı galibiyete taşıdı.

picture 061

İSEK Aquamatch, İTÜ'yü 6,5-3,5 ile geçerken birinci masada Suat Atalık'la son birkaç yılda beş kez oynayan Selim Çıtak deneyimli büyükustaya kaybetmekten kurtulamadı. Yunan büyükustalar da galip geldiler ve bayan masada WGM Atalık ile WIM Topel'in ilginç mücadelesi Atalık'ın galibiyetiyle sonuçlandı. Genç masalarda da 2,5 puan toplayan İSEK Aquamatch, İTÜ'yü 6,5-3,5 yendi.

picture 105
FM Yasin Emrah Yağız ve IM Emre Can analiz yapıyorlar. ÖSS'den yeni çıkan Emre Can, satrancı çok özlemiş görünüyor.


Bursa Tophane, TED Ankara Kolejliler karşısında 6-4 kazanarak ilk kez kazanarak rahat bir nefes aldı. Genç masalardaki kritik masa galibiyetleri Tophane'yi galibiyete taşıdı ve Bursa ekibi rakibine yetişti.

Nostalji

Birçok genç satranç severin sadece ismini duydukları iki isim Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin oynandığı Greentepe Park Hotel'deler.

picture 028

Tabii ki 11 yaşındaki CM Atilla Yüksel'den bahsetmiyoruz!!

picture 082

Solda görülen satranç camiasının sevilen ismi 1984 Türkiye Şampiyonu FM Can Yurtseven İSEK Aquamatch kafilesinde yer alıyor. Sağda ise İTÜ'nün kaptanı ve Türkiye'nin satranç tarihinde önemli bir yeri olan, birçok milli sporcu ve Türkiye şampiyonunun müdavimleri olduğu İstanbul Satranç Derneği'nin başkanı Nafiz Özalp görülüyor.

Uzun bir altyazı oldu; fakat dikkat edilirse arka planda ise bir başka FM Ali İpek kahvesini aldığı da görülür. İkinci turda Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'ndeki 200.maçına çıkan ve 27 kez Türkiye Şampiyonası'na katılmak gibi rekorları bulunan bir başka eski Türkiye Şampiyonu İpek'in nice rekorlar kırmasını dileriz.


picture 084

Satrançtan uzun yıllar kopmuş bir başka isim Çetin Sel(solda), İTÜ'de oynayan ve Satranç Evi'nin sahibi Bülent Güner ile birlikte görülüyor.

picture 092

Kulüp yöneticileri bir arada....Sağda ön tarafta ise TSF İstanbul Bölge Müdürü Hakan Aktaç ve yanında Tarsus Zeka'nın kulüp başkanı, TSF Yönetim Kurulu üyesi ve Türkiye Kulüpler Birliği Başkanı Gül Tulay, sağ tarafta önden arkaya doğru Tophane'nin kulüp yöneticisi Mustafa Bayır, Antalya Çallıspor'un yöneticisi İlyas Ümit ve son olarak en arkada Adana Truva'nın yöneticisi Menderes Çoban görülüyor.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008