Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Servergazi Dört Nala Koşuyor

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin yeni ekibi Servergazi, Tarsus Zeka ve Beşiktaş'ın ardından Türk Hava Yolları'nı da 5,5-4,5 ile yenerek dörtte dört yaptı. Manisa Doruk Koleji ise İSEK Aquamatch'i yenerek 8 puana ulaştı ve bu iki ekip arasındaki karşılaşma şampiyonluk düğümünü çözecek karşılaşmalardan birisi olabilir. Adana Truva da Pamukkale Üniversitesi'nin 8,5-1,5 yenerek yoluna kayıpsız devam eden diğer bir ekip olurken bu üç kulüp 8 puanla liderliği paylaşıyor.

Dördüncü tur haberleri, haberin devamında yer almaktadır.


picture 015Günün en kritik maçında Servergazi Belediyespor, Türk Hava Yolları'nı 5,5-4,5 yenerek çok önemli bir galibiyet aldı ve sadece üst sıralarda yer almakla yetinmeyip şampiyonluk adaylarından birisi olduğunu gösterdi. İlk üç masada GM Arutinian-GM Gagunashvili IM Sanikidze-IM Can, IM Arduman - IM Erdoğdu maçları berabere biterken FM Arı-Afyoncu'yu yendi; ancak Servergazi için kilidi açan galibiyetler genç ve yaş grupları masalarında geldi. Türkiye Birinciliği Finalleri'nde oynamaya hak kazanan Ali Ekber Doğan'ın bir kendisi gibi ligin en güçlü genç masa oyuncularından birisi olan Can Ertan'ı yenmesi ve Erkmen Aydoğdu'nun hemşehrisi ve 16 yaş grubunun A Milli kamplarına çağrılan yıldızlarından Oğulcan Kanmazalp ile berabere kalması ibreyi Servergazi'ye çevirdi. Son kalan maç olan Lomineishvili-Melia Salome maçında kale file kale oyunsonu da uzun mücadelenin sonunda berabere sona erince Servergazi de bir önemli galibiyet daha aldı.Bir başka önemli buluşmada Manisa Doruk Koleji, İSEK Aquamatch'i 6-4 yenerek dördüncü galibiyetini alırken, üst üste zorlu rakiplerle oynayan ve İSEK Aquamatch, bu maçların üçünü kaybederek şampiyonluk şansını önemli ölçüde yitirdiyse de önümüzdeki turlarda üst sıralarda yer almak için mücadele edecek. Üst masalarında GM Mamedov ve GM Savchenko'nun oynadığı Manisa Doruk Koleji, rakibinin büyükusta troykasını iki puanda tuttu ve galibiyete ulaştı.

picture 019

İSEK Aquamatch'in büyükusta "troykası" Atalık-Papaiannou ve Banikas

Antalya Deniz Gençlik bugün çok büyük bir sürprize imza atarak geçtiğimiz sezonun flaş takımı olan Denizli Erbakır'ı 5,5-4,5 yendi ve 4 puana ulaştı. Deniz Gençlik'de satranca geri dönmüş görünen eski Türkiye şampiyonu FM Tamer Karatekin, GM Levan Aroshidze'yi yenerken, Serkan Köse Cihan Sevinç Genç'i, Tufan Can Uzuner de Mehmet Metin'i yendi. Yaş grupları masalarında da Doğan Küçük ve Ayça Fatma Durmaz ile üstünlük sağlayan Antalya ekibi önemli bir galibiyet aldı.picture 024

İTÜ, iyi bir kadrosu olmasına rağmen ligde puanı bulunmayan Bursa Tophane'yi 6-4'le geçerken, FM Selim Çıtak birinci masadaki ilk yenilgisini Bulgaristan şampiyonu GM Vasil Spasov'dan alırken, FM Hakan Erdoğan da ligde iyi maçlar çıkaran IM Karakehajov'u yendi. Bayan masada WIM Zehra Topel, WIM Pavlina Chilingirova'yı yenerken, Elvan Aşan'ın da Suna Şanal'ı yenmesi İstanbul ekibini dördüncü turdaki üçüncü galibiyetine taşıdı.

Tarsus Zeka , Selçuk Üniversitesi'ni 8,5-1,5 yenerken, önceki turda GM Seferli karşısında beraberliğe yaklaşan Doğan Reyhan, GM Solak ile berabere kalırken, WGM Gvetadze de IM Matnadze ile berabere kaldı. Tarsus Zeka adına üçüncü puan kaybı ise Engin Topak'ın Sarp Uzun ile berabere kalması oldu.

FM Kerem Laçiner'in de kadroya katılmasıyla normal kadrosuyla mücadele eden Antalya Çallıspor, TED Ankara Kolejliler'i yenerek ikinci galibiyetini aldı. İlk üç masada 3/3 yapan Antalya kulübü, alt masalarda da üstünlük sağladı ve Atilla Yüksel'in Kerem Çalışkan'a , Gözde Dinçok'un Bensu İzgi'ye galibiyetleri ve FM Solakoğlu'nun IM Durarbeyli ile berabere kalması da Ankara kulübünü yenilgiden kurtarmaya yetmedi.

picture 027

Aslında beklendiği şekilde yoluna kayıpsız devam eden Adana Truva dördüncü turda da Pamukkale Üniversitesi'ni 8,5-1,5 yenerek dördüncü galibiyetini aldı. Pamukkale'nin puanları GM Huseynov ile berabere kalan GM Grivas'tan ve Mete Sadık Çoban'a karşı kazanan Irmak Sipahioğlu'ndan geldi.

picture 025

Üçüncü turda Servergazi'ye yenilen Beşiktaş, Mersin Ezgi'yi 7-3 yenerek günü galibiyetle kapatmış oldu.

 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008