Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


İkinci Tur: Servergazi'den Gözdağı, Beşiktaş İSEK'i Yenerek Yola Devam Etti


picture 061
Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin ikinci turunda sezonun en unutulmayacak sonuçlarından birisi alındı. Denizli Servergazi, Tarsus Zeka'yı 8-2 yenerek önemli bir galibiyet aldı. Öte yandan iki şampiyon kulübün karşılaşmasında son şampiyon Beşiktaş, Türkiye Kulüpler Şampiyonu İSEK Aquamatch'i 5,5-4,5 yendi. İTÜ, Denizli Erbakır'ı aynı skorla geçerek bir başka önemli bir galibiyet alan bir başka ekip oldu. Adana Truva ve THY ve Doruk Koleji de yollarına kayıpsız devam ettiler.

Beşiktaş İSEK Aquamatch'i Yendi

Beşiktaş, güçlü Türk oyunculardan kurulu üst masaları ve ligin en güçlüleri arasındaki gençler-yaş grupları masaları ile yoluna bir başka şampiyonluk adayı picture 056İSEK Aquamatch'i 5,5-4,5 yenerek devam etti. Takımın kaptanı ve Beşiktaş'ın satranç menajeri Umut Atakişi, büyükusta Suat Atalık ile berabere kalırken son beş masada 4,5 puan alan Beşiktaş, üst masalardaki 4 puanlık kayıbı dengeledi.


Servergazi'den Unutulmayacak Galibiyet

Ligin yeni takımı Servergazi Belediyespor, ligin deneyimli ve güçlü kulüplerinden Tarsus Zeka'yı 8-2 yenerek sansasyonel bir galibiyet aldı. Üst masalarda Servergazi'nin tek galibiyeti IM Can Arduman'ın FM Yakup Bayram'ı yenmesiyle gelirken bayan ve gençler masalarında da 5-1'lik bir üstünlük sağlayınca farklı galibiyet kaçınılmaz oldu. Servergazi bu müthiş galibiyetle ikide iki yaparken, Tarsus Zeka her ne kadar İSEK ve Servergazi gibi dişli takımlara da olsa ilk iki maçını birden kaybederek lige kötü başladı.


picture 062
İTÜ Bildiğiniz Gibi


Turun bir başka önemli buluşması İTÜ ve Erbakır arasındaydı. Geçtiğimiz yıl altıncı ve dördüncü olan kulüplerin mücadelesinde geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine İTÜ olurken, yaş gruplarında masalarında üstünlük sağlayan İTÜ'nün birinci masasında oynayan FM Selim Çıtak geçen yıl olduğu gibi Türklere karşı çok iyi sonuçlar almasıyla tanınan Gürcü büyükusta Tamaz Gelashvili ile yine berabere kaldı.Doruk Koleji, Çallıspor'u Geçti

Manisa Doruk Koleji, bu sene daha güçlenen kadrosuyla ligde ikide iki yapan ekiplerden birisi oldu. Antalya Çallıspor'u 8,5-1,5 yenerek rahat bir galibiyet aldılar. IM Vasif Durarbeyli, 16 yaş grubunun A Milli Takım Kampı'na çağrılan isimlerinden Burak Fırat'ı yenerek takımının tek masa galibiyetini aldı.

picture 061

Türk Hava Yolları, Bursa Tophane M.L.'yi 6,5-3,5 kazanarak günü kayıpsız kapattı. İlk masada IM Karakehajov, GM Gagunashvili'yi yense de diğer masalarda genel olarak daha güçlü kadroya sahip olan THY sonuca gitti.

TED Kolejliler'den İkinci Beraberlik

TED Ankara Kolejliler, Pamukkale Üniversitesi ile berabere kalarak birinci günü iki beraberlikle kapadı.

Adana Truva Kayıpsız

Şampiyonluk adaylarından Adana Truva, Antalya Deniz Gençlik karşısında 7-3 kazanırken, Serkan Köse'nin Mustafa Yılmaz'ı yenmesi, iki Türkiye Şampiyonu'nun karşılaşmasında FM Tamer Karatekin'in IM Kıvanç Haznedaroğlu ile berabere kalması dikkat çeken sonuçlar oldu.

Mersin Ezgi - Selçuk Ünviersitesi Çekişmesinde Gülen Taraf Mersin Ezgi

Mersin Ezgi Satranç Kulübü, üst masalardaki büyükustaları olmadan çehresi değişen Selçuk Üniversitesi'ni 5,5-4,5 yendi. Bu galibiyet ligin son sıralamasında orta ve alt sıraların belirlenmesinde etkili olabilir.

picture 080

GM Ioannis Papaiannou , GM Dragan Solak'a sabah kazandığı  partiyi analiz odasında gösterirken. Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde 22 büyükusta hamle yapıyor.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008