Home
Satranç Ligi Takvimi
Satranç Ligi Yönergesi
Lig Programı
İletişim
Kulüplerimiz
Lig Şampiyonları
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
Bireysel Sonuçlar


Şampiyon Kaldığı Yerden Devam Etti, İSEK Tarsus'u Devirdi
picture 015
Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde İlk Turda Yoğun Mücadele


Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin 2008 sezonundaki ilk tur mücadelesinde oldukça önemli maçlar vardı. Türkiye Kulüpler Şampiyonu İSEK Aquamatch, geçtiğimiz yıl Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde ikinci olan Tarsus Zeka'yı 5,5-4,5 yenerek kritik bir galibiyet aldı. Öte yandan son şampiyon Beşiktaş, Tophane Endüstri Meslek Lisesi'ni 9-1 yenerek flaş bir galibiyet aldı. Geçtiğimiz yıl son maçta Denizli Erbakır'a yenilen ve bu sonuçla rakibinin ardından beşinci olan Manisa Doruk Koleji ise bu sezon ilk turda Denizli Erbakır'ı yenerek rövanşı aldı.
Şampiyon Lige Hızlı Başladı

Son şampiyon Beşiktaş, yabancısız kadrosuyla, ligin dişli ekiplerinden Bursa Tophane karşısında 9-1'lik flaş bir galibiyet alarak lige iyi başladı. Tophane'nin tek puanını ise 2008 Bulgaristan Şampiyonu Vasil Spasov, Umut Atakişi karşısında kazanarak aldı.


picture 018
İSEK Aquatmatch, Tarsus Zeka'yı Devirdi


Birinci turun ve belki de sezonun en kritik karşılaşmalarından birisi Tarsus Zeka-İSEK Aquamatch karşılaşmasıydı. Geçtiğimiz yıl Türkiye İş Bankası Ligi'nde ikinciliğe ulaşan Tarsus Zeka, İSEK Aquamatch'e 5,5-4,5 yenilirken, İSEK'in Yunan büyükustası Papaiaonnaou, Abbasov'a karşı güzel bir parti kazandı. Ekaterina Atalık, Gürcü Ana Matnadze'yi yenerken, Tolga Demirel de Faruk Keler'i yenip, birinci masada Dragan Solak ve Suat Atalık berabere kalınca İSEK Aquamatch, Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'ne galibiyetle başladı.

Manisa Doruk, Denizli Erbakır'dan Rövanşı Aldı

picture 006Birinci turun bir başka ilginç buluşması da Denizli Erbakır ve Manisa Doruk Koleji arasındaydı. Geçtiğimiz yıl son tur dördüncülük için karşılaşan iki ekibin mücadelesini kazanan Denizli Erbakır, bu kez Manisa Doruk Koleji'ne 6-4 yenildi. Manisa Doruk Koleji, böylece geçtiğimiz sezonun son maçının rövanşını da almış oldu. Manisa Doruk'un birinci masası Rauf Mamedov'un Tamaz Gelashvili karşısındaki kritik galibiyeti ve IM Yakup Erturan'ın GM Levon Aroshidze ile berabere kalması kritik puanlar olarak Manisa ekibinin hanesine yazılırken, Eray Gürcan'ın Burak Fırat'la berabere kalması, Khurtsidze'nin Stepaiova'yı yenmesi ve 14 Yaş Kızlar'daki iki yetenekli isim Yeşim Patel ve Kardelen Cemhan'ın arasındaki maçta Cemhan'ın kazanması da Manisa Doruk'un galibiyetini önlemeye yetmedi.picture 021
 
Servergazi İyi Başladı

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin bir diğer yeni ekibi Servergazi Belediyespor, yeni transferi Roiz ve Mchedlishvili'den yoksun bir kadroyla masaya oturan Selçuk Üniversitesi karşısında 7,5-2,5 kazanarak aldı.
picture 008

Üniversite Kulüplerinin Zirvesinde İTÜ Galip


İTÜ, Pamukkale Üniversitesi'ni 5,5-4,5 yenerken, maçın en son biten birinci masa mücadelesinde Efstratios Grivas ve Selim Çıtak berabere kalınca İTÜ, Pamukkale Üniversitesi'ni zor da olsa yenerek lige galibiyetle başladı.


Truva Galibiyetle Başladı
picture 002

Şampiyonluk adaylarından Adana Truva, sadece Vugar Gashimov'dan yoksun çıktığı maçta Mersin Ezgi'yi 8-2 ile geçti.

Türk Hava Yolları Seyahati Rahat Başladı

picture 004Türk Hava Yolları, Antalya Çallıspor karşısında fazla zorlanmadan galibiyete ulaştı. Çallıspor'un genç satranççılarından Fuat Uzun'un IM Hasan Kılıçaslan'ı yenmesi ve Sarp Koç'un THY'nin yeni transferi Can Ertan'ı yenmesi Çallıspor'u 7-3'lük yenilgiden kurtaramadı ve Türk Hava Yolları lige iyi başladı.
picture 010

TED Kolejliler Fırsat Kaçırdı

TED Kolejliler ve Antalya Deniz Gençlik'in arasındaki mücadele TED Kolejliler galibiyete yakın tarafken, Antalya kulübü son turda bir puanı kurtaran galibiyeti aldı.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2008